چگونه رنگ بر معماری تاثیر می گذارد؟

چگونه رنگ بر معماری تاثیر می گذارد؟

رنگ در معماری

رنگ یک ساختمان یا فضا می تواند به صورت عمیقی بر افرادی که از آن استفاده می کنند تاثیر بگذارد.

از نظر فیزیولوژیکی مطالعه پس از مطالعه نشان می دهد که نور آبی تولید ملاتونین را کند می کند و حتی شب ها افراد را هوشیارتر یا بیدار نگه می دارد. از نظر روانشناختی افراد ممکن است به دلایل فرهنگی و تجربیات زندگی رنگ ها را به معانی خاصی پیوند دهند. برای مثال رنگ قرمز را به دلیل ارتباطش با خون ترسناک یا تهدید آمیز بدانند.

در مجموع، رنگ آمیزی یک فضا  و رنگ در معماری می تواند تاثیرات پیچیده ای بر نحوه احساسات کاربران آن فضا داشته باشد. در ادامه مقاله ما به تشریح رنگ های مختلف و نحوه تاثیر آن بر احساسات افراد می پردازیم.

قرمز

رنگ قرمز به عشق، هیجان یا گرمی بر اساس میزان غلضت رنگش اشاره می کند. اما می تواند بر ترس یا خطر نیز دلالت کند. شدت رنگ قرمز و چیدمان فضا در احساسی که به بیننده دست می دهد، تاثیر گذار است.

در حالی که تن های تیره قرمز جذابیت فضا را افزایش می دهند، تن های روشتن تر فضا را دوستانه تر و چشنواز تر جلوه می دهند. استفاده از رنگ قرمز در فضاهای رنگی غیر خنثی، باعث جذب اشیا یا المان خاصی می شود.

 

نارنجی

گرچه غیر معمول است اما استفاده از رنگ نارنجی می تواند یک فضای آرامبخش، درخشان و دوستانه ایجاد کند. نسبت به رنگ قرمز آرامتر و روشن تر است در نتیجه استفاده از آن به وفور ریسک کمتری دارد.

رنگ در معماری

زرد

رنگ زرد درخشنده و شاد است. به دلیل درخشندگی آن در فضاهایی مانند مهد کودک ها برای تولید انرژی ازآن استفاده می شود. رنگ زرد نسبت به رنگ نارنجی آرام تر به نظر می آید .

 

سبز

سبز، به خصوص سبز زمردی یا سبز پاستیلی رنگی عیر معمول در دنیای معماری محسوب شده و بسیار آرامبخش می باشد. حتی سبز نئونی با وجود اینکه درخشان است یه نسبت سایر رنگ های نئونی آرامبخش تر است. استفاده از سقف و دیوار های سبز باعث ایجاد پایداری و محیطی دوستانه می شود.

رنگ در معماری

آبی

آبی خنک، آرامبخش، تسکین دهنده و دارای امنیت بالا می باشد. رنگی بسیار کاربردی در دنیای طراحان معماری محسوب شده و حتی در تاسیسات نوری بیرونی نیز از رنگ آبی استفاده می شود.

بنفش

بنفش مانند آبی می تواند نرم و آرامبخش باشد. اما اگر شدت رنگ بنفش بیشتر باشد مانند بنفش پاستیلی یا بنفش نئونی، درخشان، سرگرم کننده و هیجان انگیز است. و می توانند به علت منحصر به فرد بودنشان حسی ماندگار ایجاد کنند.

رنگ بنفش : 10 دلیل برای استفاده از بنفش در دکوراسیون داخلی | رنگ در معماری

سفید

دیوارهای سفید جز مهم ترین ویژگی های معماری مدرن محسوب می شوند. در حالی مه دیوارهای بیرونی سفید رنگ می توانند نمایی بکر و مدرن ایجاد کنند، دیوارهای داخلی به همراه استفاده از سقف های سفید رنگ، علاوه بر ایجاد حس آرامش به وسیله انعکاس نور موجب روشن تر شدن فضا می شوند.

رنگ در معماری
نویسنده تحریریه آدلی معمار
social position

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.