فیلیپ جانسون (Philip Johnson)

فیلیپ جانسون (Philip Johnson)

 فیلیپ کورتلیو جانسون که به فیلیپ جانسون شهرت دارد، در سحرگاه هشتم جولای سال ۱۹۰۶ میلادی در کلیولند اوهایو چشم به جهان گشود. وی تحصیلات پایه خود را، در شهر زادگاهش به اتمام رساند و پس از اخذ مدرک دیپلم، به منظور تحصیل در رشته فلسفه یونان، راهی دانشگاه هاروارد شد. وی پس از کسب مدرک لیسانس در این رشته از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۲۷ میلادی، به سراسر اروپا سفر کرد و با آثار معماران مدرنیستی نظیر لوکوربوزیه، لویی کان و میس وندروهه آشنا شد.

فیلیپ جانسون پس از بازگشت از سفر خود در سال ۱۹۳۰ میلادی، به منظور مطالعه جنبه هنری معماری به دپارتمان معماری موزه هنر مدرن نیویورک (Museum of Modern Art) پیوست و توانست به واسطه استعداد شگرف خود، ریاست آن را طی دو دوره ۶ و ۸ ساله بر عهده بگیرد. همین حضور پیوسته فیلیپ جانسون در دپارتمان معماری موزه هنر مدرن نیویورک، سبب آشنایی وی با مورخ معماری مشهور امریکایی، هنری راسل هیچکاک (Henry-Russel Hitchcock)، شد.

فیلیپ جانسون در سال ۱۹۳۲ میلادی، نخستین نمایشگاه معماری مدرن را با همکاری هنری راسل هیچکاک در موزه هنر مدرن نیویورک ترتیب داد. این امر در کنار انتشار کتاب “سبک بین‌المللی: معماری مدرن از سال ۱۹۲۲” توسط این دو، تاثیر به سزایی در معرفی اندیشه‌های مدرن معماران مشهور مدرنیستی نظیر لویی کان، لوکوربوزیه، میس وندروهه، آلوار آلتو و والتر گروپیوس به جامعه معماری ایالات متحده امریکا داشت.

ویژگیهای معماری جانسون:

  • از مدرنیسم افراطی در خانه شخصی اش تا پست مدرنیسم در ساختمان
  • تحت تاثیر میس وندروهه کارهایی با نمایان شدن سازه (سبک بین الملل)
  • اصول معماری اش رااز مدرنیسم به پست مدرنیسم وحتی ضد پست مدرنیسم قرار داد
  • تغییر سبک جانسون =استقبال از کارهای او در دنیای تجارت

آثار فیلیپ جانسون:

فیلیپ جانسون یکی از معماران مدرنیست پرکاری به شمار می‌رود که آثار بسیاری در تمامی سبک‌ها از خود به یادگار گذاشته است. وی که از همون دوران جوانی تحت تاثیر اندیشه‌های معماران اروپایی بزرگی نظیر لوکوربوزیه و میس ورندروهه قرار داشت، به نوعی دنباله‌رو آنها در قاره امریکا به شمار می‌رود.

  • خانه شیشه‌ای (Glass House):

خانه شیشه‌ای یا خانه شیشه‌ای فیلیپ جانسون، یک خانه‌موزه واقع در نیوکینن ایالات کنتیکت است که در سال ۱۹۴۹ میلادی به عنوان منزل شخصی فیلیپ جانسون طراحی و ساخته شده است. به نظر می‌رسد که جانسون در طراحی این خانه شیشه‌ای از خانه شیشه‌ای میس وندروهه الهام گرفته است؛ چراکه میس وندروهه جز نخستین کسانی به شمار می‌رود که به استفاده گسترده از شیشه در طراحی‌های خود رو آورد و نخستین خانه شیشه‌ای تاریخ معماری را طراحی نمود. این خانه شیشه‌ای که نمونه خوبی از استفاده متریال‌هایی صنعتی نظیر فولاد و شیشه به شمار می‌رود .

  • کلیسای کریستال (Crystal Cathedral):

تاریخچه ساخت کلیسای جامع کریستال که کلیسای کاتولیک رومی اسقف نشین اورنج کانتی کالیفرنیاست، به سال ۱۹۵۵ میلادی بازمی‌گردد. این ساختمان که توسط معمار توانای امریکایی، رابرت شولر طراحی شده است، جزو نخستین سازه‌های شیشه‌ای ایالات متحده امریکا به شمار می‌رود. ولی شکل کنونی این کلیسا، مدیون توسعه آن توسط معمار مشهور پست مدرنیست امریکایی، فیلیپ جانسون، در سال ۱۹۸۰ میلادی است. این امر سبب شد که کلیسای کریستال به هنگام بازگشایی در سال ۱۹۸۱ میلادی، عنوان بزرگترین ساختمان شیشه‌ای دنیا را نصیب خود کند.

  • برج سیگرام (Seagram Building):

 

برج سیگرام یک آسمان‌خراش واقع در محله منهتن نیویورک است که از کارهای مشترک فیلیپ جانسون به شمار می‌رود؛ چراکه پلان یکپارچه، لابی سنگی و نمای بیرونی برنزی و شیشه‌ای آن توسط معمار مشهور آلمانی-امریکایی، لودویگ میس وندروهه طراحی شده است. فیلیپ جانسون که طراحی داخلی این آسمان‌خراش را برعهده گرفته بود، بخشی را به رستوران‌های چهارفصلی اختصاص داد که امروزه الگوی بسیاری از معماران در طراحی انواع رستوران‌هاست.

  • برج اداری( puerta europa blue sky)

 

  • پارک چاواز انگلستان

  • برج سونی

 

نویسنده : مهسا ثابتی

تحریریه آدلی معمار

social position

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.